Hiljadama godina, a ako je verovati starim spisima i crtežima na papirusu, još od doba faraona, jedan cvet nadahnjuje i inspiriše, kako pesnike, slikare, vajare i razne druge umetnike, tako i naučnike, arhitekte, lekare, kozmetičare i ostale čija čula streme ka lepom. Možda je kontrast oštrog trnja i nežnog cveta opojnog mirisa ono što mnoge intrigira i nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Smatra se da je ova biljka prvobitno ukrašavala bašte dalekog istoka, još pre više od 5000 godina. Napoleonova žena Žozefi na je, verovatno prepoznavši simbol raskoši, bogatstva i večnosti u laticama ovog cveta, naredila da vojska, sa svojih pohoda u Francusku donese različite sorte ruža stvorivši tako u bašti svog dvorca izuzetnu zbirku. To je, u drugoj polovini XVIII veka, u značajnoj meri ubrzalo širenje i popularizaciju ruža na starom kontinentu. Da, verovatno ste do sada već i sami mogli zaključiti da je reč o ruži, kraljici cveća, kako je mnogi nazivaju.
I tako se, ova divna biljka, naoružana svojim trnovitim stabljikama, hrabro kretala ka svim meridijanima. Pri tome je, u skladu sa zakonima prirode i borbe za opstanak, dolazilo do raznih spontanih ukrštanja, te su se stalno pojavljivali neke nove sorte ruža i varijeteti. Čovek je birao, izdvajao i prenosio primerke koje je smatrao najzanimljivijim, najlepšim ili lekovitim. Mnogi od tih primeraka, osim u baštama i na terasama, pronalazili su svoje mesto u proizvodnji čajeva, lekovitih supstanci, parfema, kozmetičkih sredstava. U želji da od lepog naprave još lepše, ali i u želji da ova biljka ustali svoju poziciju u sferama kontinuirane proizvodnje i trgovine, selekcionari su odigrali bitnu ulogu. Značajni napori su ulagani i još uvek se ulažu u hibridizaciju i stalno otkrivanje nekih novih oblika, boja i mirisa. Imajući u vidu da svu svoju hranu biljka uzima preko zemljišta, selekcionari su se ozbiljno pozabavili i stvaranjem podloga. Tako su stvorene i neke značajne hibridne podloge, te se pristupilo kalemljenju i dobijanju sve kvalitetnijih sadnica ruža.
Ruže su krenule u osvajanje tržišta. Kako to nalažu ekonomski zakoni, ovo osvajanje i danas traje. Danas se u proizvodnju ruža ulažu ogromna sredstva, a sve u cilju selekcionisanja boljih sorti, poboljšanje kvaliteta podloga i dobijanje semena za podloge, proizvodnju posebnih sredstava za zaštitu od bolesti i štetočina, proizvodnju specijalnih đubriva za ishranu biljke preko korena i lista, kao i u cilju iznalaženja boljih i atraktivnijih pakovanja, ambalaža i načina gajenja. Veliki broj ljudi je pronašao svoje mesto u okviru ove industrije, a trenutno vodeće zemlje u proizvodnji ruža čine Holandija, Nemačka, Italija, Mađarska, Francuska, Velika Britanija.
Poznate su francuske, engleske i nemačke zbirke ruža koje obuhvataju po više hiljada sorti. U najpoznatije svetske proizvođače ubrajaju se Rosen Tantau i Kordes-Rosen iz Nemačke, De Ruiter i Interplant Roses iz Holandije, zatim Rose Meilland i Rosa Nova iz Italije, i dr. Ruže izašle iz njihovih laboratorija mogu se pronaći kod svih ozbiljnijih proizvođača, kako u svetu, tako i kod nas.
Kod nas se pojavljuje sve veći broj ozbiljnih ružara. Ove se ruže plasiraju na naše tržište, ali se znatan broj i izveze. Zainteresovanost je sve veća, kako kod domaćeg, tako i kod stranog kupca, pa bi se, uz određeni napor i uz prevazilaženje trenutnih problema sa kojima se susreću, ne samo proizvođači, već i oni koji rade na plasmanu sadnica ruža, nivo ove grane poljoprivrede mogao znatno popeti na industrijskoj lestvici, kada je reč o obimu proizvodnje, organizaciji i profi tu.
Podloge za kalemljenje ruža

Svaki kalem ili sadnica ruže sastoji se iz dva glavna dela: podloge i plemenite sorte. Najnovije podloge se dobijaju hibridizacijom, a sve u cilju dobijanja sejanca koji će najbolje biti prilagođen uslovima sredine, zemljišnim uslovima, kao i sejanca koji će pri kalemljenju pokazati najbolji afinitet sa plemenitom sortom. U tu svrhu koriste se semena divljih ruža, a čiji su plodovi takođe značajni kao izvor vitamina, te se koriste u spravljanju lekova, čajeva, hrane, kozmetičkih sredstava. Kod nas su najzastupljenije ruže iz grupe Canina, ali ovde spadaju i ruže iz grupe Rubiginoza, Multiflora i Rugoza.
U upotrebi su mnoge podloge. Dosta se koristi Rosa multiflora koja je prikladna za uslove hladnih i dugih zima i za siromašna tla, ali biljke na toj podlozi ne žive dugo. Rosa canina je veoma otporna na hladnoću i pogodna je za teška tla, ali stvara dosta divljih izbojaka. U uslovima gde je period mirovanja kraći često se koristi tamno crvena penjačica „Dr Huey“ (popularan naziv za podlogu „Shafter“). Trenutno je najpopularniji selekcionisani klon „Laxa“ koji je dobar za većinu zemljišta i uslova sredine, skoro da nema trnja, stvara malo divljih izbojaka i lak je za kalemljenje.
Plemenita sorta
Za kalemljenje ruže koriste se krupni uspavani vegetativni pupoljci sa dozrelih grana koje se nazivaju plemke. Kasnije se, ukoliko se uspostavi dobar kontakt između podloge i plemke, ako
su uslovi sredine povoljni i ako se obezbedi dovoljno vode, hranljivih materija i zaštitnih sredstava, iz ovog pupoljka razvije gornji deo sadnice iz koga se razvijaju izbojci, lišće i cvetovi plemenite sorte.
Sadnice se vade u jesen, kada biljka uđe u period mirovanja ili u proleće. Ukoliko je sadnica namenjena za prodaju, ona se voskira, kako bi se zaštitila od isušivanja i spoljnih uticaja, korenov sistem se delimično skraćuje, oblaže određenim supstratom (napr. vlažnom piljevinom), koji se fiksira providnom streč folijom. Potom se, tako pripremljena sadnica stavlja u adekvatnu ambalažu na kojoj se nalazi slika ruže, kao i ostali osnovni podaci o datoj ruži. To su najčešće kutije ili kese.
Ruže se pre sadnje moraju čuvati na hladnom i mračnom mestu, kako ne bi došlo do kretanja sokova i pojave izbojaka. Sadnju je najbolje obaviti u jesen, kada to vremenski uslovi dozvole, ali se kod nas ruže najčešće sade početkom proleća.
Danas, ukoliko poželite da zasadnite ružu u svojoj bašti ili da ukrasite terasu, sadnicu možete kupiti u bolje snabdevenoj poljoprivrednoj apoteci, cvećari, ili na nekom drugom prodajnom mestu. Pre toga, trebalo bi da znate koji oblik habitusa želite, zatim kakvu boju, oblik, veličinu cveta tražite. Ruže nude ogroman izbor, od minijarurnih, prekrivača tla, ruža stablašica, pa do puzavica i penjačica, od onih sa jednim cvetom ili čajno-hibridnih koje obično služe za dobijanje rezanog cveta, do mnogocvetajućih ili polianti i buketuša ili floribundi. Što se boja tiče, tu imamo od snežno bele, do raznih nijansi žute, roze, crvene, bordo, purpurne, ljubičaste, ružičaste, ciklama, narandžaste, pa do nekih najnovijih koje predstavljaju prelaz od belog ka zelenom. Tu su i razni šatirani varijeteti i druge kombinacije više boja.
Sorte ruža
Sorte ruža su vrlo raznolike. Za ljubitelje tradicije i starih vremena, tu su stare, nostalgične, engleske ruže, a za ljubitelje modernog duha, tu su i neke najnovije selekcije koje se odlikuju čistotom boje i savršenstvom oblika. Pored sklonosti i ukusa, u izboru sorte je presudna i dužina trajanja rezanog cveta, miris, dužina drške cveta, broj cvetova u buketu kod polianti, bujnost i mnoge druge osobine. Ali, ako govorimo o preporučenom sortimentu, u smislu trajnosti, lepote i kvaliteta, u okviru
svake grupe, on bi izgledao ovako:

Čajevke, čajno-hibridne ruže
Ove se ruže smatraju najplemenitijim. Nastale su složenim ukrštanjima, a vode poreklo od burbonske ruže, kineske ruže, ruže sa bliskog istoka i evropskih ruža. Prvobitno je njihov miris podsećao na miris kineskog čaja, po čemu su dobile naziv, a potom su njihove osobine menjane daljim ukrštanjima sa ružama kao što su remontantne i penetijanske. Ove ruže neprekidno cvetaju od juna do prvih mrazeva. Odlikuju ih krupni cvetovi raznih boja i mirisa. Prvenstveno služe za dobijanje rezanog cveća, ali i kao ukras bašta. Najpoznatije sorte ove grupe su: Ambasador (žuto-narandžast), Bakarole (kadifa crvene boje i jakog mirisa), Big Purple (grimizno-lila boje i jakog mirisa), Blue Moon (svetlo plave boje i jakog mirisa), Desiree (tamno ružičasta), Olivia (somot crvena), Gina Lollobrigida (zlatno žuta), Ingrid Bergman (tamno crven), Vivaldi (nežno ružičasta), Golden Monika (zlatno žuta), Maria Callas (karmin crvena), Monica (bakarno žuta oivičena crvenom), Charles de Gaulle (jorgovan plava, oštrog mirisa), Nostalgie (krem bela), Paskali (bela), Mercedes (karmin crvena), Paris (ciklama), Lady (nežno ružičasta), Landora (limun žuta), i mnoge druge.
Poliante-hibridi ili mnogocvetnice, floribunde ili buketuše
Teško da možete navesti baštu u kojoj, pored ostalih biljaka, ne postoji bar jedna vrsta ili sadnica ruža. Upravo zbog tolike rasprostranjenosti i popularnosti, ružu, sa punim pravom, nazivaju kraljicom cveća. Masovna proizvodnja počinje početkom 20. veka, iako podaci o ružama potiču iz daleke prošlosti. Danas, ruža predstavlja vrstu sa bezbroj varijeteta, a samim tim ih možemo sresti svuda, duž staza i puteva, pergola i ograda, u lejama, na balkonima, žardinjerama itd. Svoju popularnost ona opravdava svojim krupnim i mirisnim cvetovima, celogodišnjim cvetanjem, veličinom biljaka koje mogu ići od patuljastih do jedinki od preko 20 m. i mogućnosti gajenja na skoro svakom terenu.
Kada govorimo o vrstama ruža najpopularnijih na našem području onda ih možemo podeliti na:
- Čajevke (Tea roses) - klasične ruže sa krupnim cvetovima. Rastu do visine od 1m i pogodne su za rezani cvet. Cvetaju tokom cele godine, a možemo ih saditi u gredicama, grupno ili pojedinačno.
- Hibridne čajevke (Hybrid tea roses) - ovo je najbrojnija grupa ruža koje, kao i prethodna, raste do 1m i pogodne su za rezanje. Mnoge ruže iz ove grupe poseduju mirisne cvetove. Gaje se prvenstveno zbog svog cveta, a ne privlačnog izgleda i dobro se kombinuju sa perenama.
- Starinske ruže (Old-fashioned roses) - posebna, velika grupa ruža koje odlikuju izuzetno bogat cvet i intenzivan miris. U poslednje vreme su veliki hit, a ima ih različitih veličina, boja i oblika.
- Puzavice (Ramblers) - grupa ruža koje cvetaju svega par nedelja u godini, ali zbog izuzetno velikog rasta (4-9m) i broja cvetova pružaju spektakularan prizor.
- Penjačice (Climbers) - ruže koje imaju krupne cvetove i uglavnom cvetaju tokom cele sezone. Rastu u visinu i do 4m i za svoj rast traže oslonac.
- Minijaturne ruže (Miniature roses) - zbog svoje visine (do 40cm) pogodne su za balkone, saksije ili žardinjere. Cvetovi su sitni, ali ih ima dosta. Uprkos svojoj veličini veoma su otporne.
O ružama postoje ustaljena mišljenja koja idu od onih da je potreban specijalan tretman da bi uspešno rasle pa do onih da je samo bitno posaditi biljku koja će sama rasti dalje i biti kao ona iz kataloga. Istina je da su nam odgajivači ponudili ruže koje dobro podnose različite uslove, otpornije su na razne bolesti i cvetaju skoro neprestano od ranog proleća do prvih mrazeva. Međutim, postoji dosta preduslova koje treba ispuniti da bi iz ruže izvukli maksimum a oni su:
biranje zdrave sadnice, priprema zemljišta i sađenje, prihrana, nega tokom vegetacije, zaštita od bolesti i insekata, pravilno orezivanje i priprema za zimu.
BIRANJE SADNICE
Izbor sadnice ruže, za svaku pojedina- čnu baštu, nije tako jednostavan posao kako izgleda. Često, jedina stvar koju unapred znamo pre nego odemo u kupovinu je - boja. Međutim, ako hoćemo da nam ruža bude zdrava i lepa, kao ona iz kataloga, ima još dosta važnih stvari na koje moramo da mislimo.
Pre svega, moramo da obratimo pažnju na lokaciju na kojoj nameravamo da posadimo biljke. Taj prostor mora biti najmanje pet sati na suncu dnevno, ne
sme biti zaklonjen, jer će slobodna cirkulacija vazduha smanjiti rizik od pojave oboljenja kao što je čađava pegavost. Zemljište mora da bude dobro drenirano i nađubreno sa dosta organske materije. Takođe voda mora biti dostupna, jer od redovnog zalivanja zavisi zdravlje ruže i dužina sezone cvetanja. Količinu i vrstu ruža potrebno je uskladiti sa veličinom raspoloživog prostora, da nam se ne desi da nam biljka preraste odabranu lokaciju ili da zbog malog prostora, unapred kupljenu količinu posadimo previše blizu.
Sledeća stvar na koju moramo da mislimo je vrsta ruže koju želimo da posadimo. Da nam se ne bi desilo da nas dobro upućeni prodavac zatekne sa gomilom pitanja, dobro bi bilo da unapred razmislimo o nekim bitnim stvarima. Pre svega, to je boja ruže, koja osim što nam je omiljena, trebalo bi da se uklapa i sa okolnim biljkama. Dalje, trebalo bi nešto da znamo i o dužini sezone cvetanja ruža. Postoje vrste ruža koje cvetaju samo dve - tri nedelje godišnje do onih koje cvetaju celu sezonu. Zatim je bitno da odlučimo hoćemo li ruže sa mirisnim cvetovima ili ne. Dalje, da li su nam potrebne ruže koje su pogodne kao rezano cveće. Moramo da odredimo i namenu naše ruže, zato što postoje žbunaste ruže pogodne za živu ogradu, penjačice, minijaturne ruže itd. Ako se odlučimo za penjačicu, moramo imati strukturu u bašti uz koju će biljka da se penje. Nažalost, sve ove osobine nećemo naći u istoj biljci i zato je neophodno da pravimo kompromise.
Kada odemo u rasadnik ili prodavnicu naići ćemo na još jednu dilemu. Ruže se uglavnom prodaju kao sadnice golog korena ili kao kontejnerske sadnice.
Sadnice golog korena su biljke u stanju mirovanja, koje se transportuju u hladnjačama i oko korena nemaju supstrat već su obmotane plastičnom folijom. Ovako pakovane sadnice se mogu slati poštom, a stabljike su im prekrivene sa voskom, koji ne treba skidati jer se on razgrađuje kada ruža krene sa rastom. Svaka sadnica mora imati dobro i skladno razvijen korenov sistem i 2-3 snažne, neoštećene stabljike. Izbegavati biljke koje su već poterale mlade i blede izdanke. Sadnice golog korena se sade odmah po kupovini, a ako morate odložiti sadnju, stavite ih u rupu i koren zatrpajte zemljom (tzv. utrapljivanje).
Kontejnerske sadnice se prodaju u saksijama i mogu se saditi skoro u bilo koje doba godine. Najvažnije je da je biljka zdrava i razvijena.
NEGA TOKOM SEZONE
Pored orezivanja ruža veoma su važne i ostale mere nege da bi smo stvorili zdra- ve i bujne biljke, otporne na štetočine i bolesti, iako su one dobro adaptirane na različite uslove sredine.
Zalivanje
Ruže su biljke sa dubokim korenjem i cvetaće i u sušnim uslovima, ali za lep i bujan izgled neophodno je dosta vode. Zemlja oko korena treba biti vlažna ali ne samo površinski već i u dubini, tako da je bolje zalivati ređe ali u većim količinama nego obrnuto. Zemljište mora biti dobro drenirano, da se osigura protok vode u dublje slojeve i izbegne zadržavanje na površini. Izbegavati zali- vanje jakim mlazom jer se tako sabija zemlja, dovodi do erozije i pojave oboljenja. Ako je to moguće, ruže zaliva- ti crevom u podnožju biljke ili koristiti sistem kap po kap, umesto rasprski- vačima koji vlaže celu biljku. Zalivanjem preko listova povećavamo mogućnost pojave oboljenja a naročito to treba izbegavati raditi po jakom suncu i u doba cvetanja.
Đubrenje
Ove biljke su veliki potrošači hranjivih materija i zahtevaju redovno prihranji- vanje. Ako su leje pravilno pripremljene kod novih ili redovno đubrene kod starih ruža, prihranjivanje u tekućoj godini će biti relativno jednostavno. Mogu se koristiti organska i neorganska đubriva a dobro rešenje je i korišćenje specijalnih đubriva za ruže, koji su posebno izba- lansirana u skladu sa potrebama ove vrste biljke. Vreme đubrenja se uglav- nom usklađuje sa cvetanjem, tako da
prvo đubrenje treba da bude pre prvog, a sledeće pre drugog perioda cvetanja. Važno je ne đubriti posle jula meseca, da ne provociramo rast novih izbojaka neposredno pre zime i niskih temperatura. Više detalja u Ishrana ruža.
Malčiranje
U rano proleće potrebno je zemljište oko ruža prekriti slojem malča debelim oko 5 cm a koji može biti fermentisani stajnjak, komadići borove kore i sl. Malč će pomoći zadržavanju rasta korova, održavanju nivoa vlage u zemljištu a svojom razgradnjom će povećavati plodnost zemljišta.
Uklanjanje divljih izbojaka
Divlji izbojci su mladice koje rastu iz korena ruže. Obično su svetlije boje sa sitnijim listovima i lako ih je prepoznati zato što ''rastu iz zemlje''. Oni ne daju cvetove a svojim rastom oduzimaju snagu korenu ruže i treba ih ukloniti čim se pojave. Uklanjamo ih tako što otkopamo zemlju na mestu rasta izbojka, isčupamo ga i vratimo zemlju. Odsecanje makazama na površini će ga samo ojačati i podstaći na ponovni rast. Sve izbojke na stabljici ruža stablašica takođe smatramo divljim i moramo ih odseći čim se pojave.
Zimska zaštita
Zimska zaštita spada u važne mere nege jer velike količine snega, jak vetar i niske temperature mogu ozbiljno oštetiti ruže. Vrste ruža sa velikom krošnjom, žbunaste ruže, penjačice itd. mogu biti polomljene snegom ili vetrom i zato ih treba lagano skratiti i povezati pred zimu. Hibridne čajevke i floribunde su osetljive prema niskim temperaturama, pa im korenov vrat treba prekriti zemljom koja se u obliku humke naspe oko biljke.
Hemijska zaštita
Mnogo oboljenja i štetočina napada ruža a neke su posebno opasne kao što su vaši, pegavost lista, pepelnica, rđa itd. Većina ovih problema može biti kontrolisana upotrebom sredstava koja se mogu naći u apoteci. Ključ za rešenje je pravovremeno identifikovanje problema, redovno prskanje i korišćenje sredstava prema preporukama proizvođača. Često se vrši i preventivno prskanje a naročito u periodu čestih promena vremena kada su ruže i najosetljivije. Sa sredstvima za zaštitu možemo kombinovati i sredstva za prihranu a važna stvar je da isprskamo obe strane lista. U cilju prevencije pojave oboljenja treba redovno sakupljati opalo lišće, grančice od orezivanja i dr. i odnositi ih dalje od ružičnjaka.
U ostale mere nege koje treba sprovoditi u ružičnjaku spadaju i sečenje tzv. slepih mladica tj. izbojaka koji se razvijaju bez vršnog pupoljka i tako nepotrebno iscrpljuju celu biljku. One se seku na polovini i iznad spoljnog pupoljka.
Нема коментара:
Постави коментар